در خصوص حضور بانوان در ورزشگاه ها که اخیرا جنجال ها و کشمکش هایی را در جامعه به راه انداخته است باید از زوایای مختلفی به قضیه نگاه کرد :

ابتدا نظر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی را ببینیم و سپس توجه شمارو به مقاله ای که توسط مرکز استراتژیک ریاست جمهوری در اردیبهشت 1397 نوشته است جلب میکنم و در آخر نظر شخصی خودم را اعلام میکنم .

1. استفتاء از دفتر آقای مکارم : 

جو حاکم بر ورزشگاه ها برای حضور ن مناسب نیست و شکی نیست که اختلال جوانان و آزاد بودن آنان سرچشمه مشکلات زیادی از نظر اخلاقی و اجتماعی میشود ؛ اضافه بر این در بعضی انواع ورزش مردان پوشش مناسبی در برابر ن ندارند ، بنابراین لازم است از حضور در این برنامه ها خود داری کنند . به خصوص که این برنامه ها را از رسانه ها هم میتوانند ببینند و حضور آنها ضرورتی ندارد .

**

2. مقاله ای که دفتر استراتژیک ریاست جمهوری منشر کرده است را به صورت پی دی اف که بحث مفصل فقهی انجام داده است را مطالعه بفرمایید .

http://www.css.ir/Media/PDF/1397/04/04/636655604578551454.pdf

**

3. نظر شخصی خودم :

باید بگویم در مقاله ی مذکور که البته به نظرم با حب و بغض ی به مسائل فقهی پرداخته است و صراحتا نظر بزرگانی چون شهید مطهری را زیر سوال برده است و برچسب نظر سلیقه ای و نه اسلامی را به طرفداران نظر مخالف خود زده است ، سعی شده است تا به هرترتیب حضور بانوان در ورزشگاه ها را به صورت علمی توجیه کند و القا کند بخشی از فقها از اساس مخالف حضور ن به خاطر حرمت شرعی آن هستند ونهایتا از آن بهره برداری ی برای مقاصد شومشان در انتخابات ها داشته باشند .

اما باید بگویم نظرات صریح شهید مطهری و آیت الله مکارم و دیگر فقهای انقلاب اسلامی در مورد اختلاط زن و مرد کاملا به لحاظ عرفی در حال تحقق است در جامعه ما و دوستان ریاست جمهوری دور باطلی را در پیش گرفته اند .

لذا از بطن سخنان مراجع هم مشخص است که حضور ن در ورزشگاه حرمت شرعی ندارد اما ملاحضات اجتماعی و اخلاقی بسیار زیادی دارد که گویا مسولن لیبرال کشور اهمیتی برای آن قائل نیستند .

با این همه بنده معتقدم بانوان هم میتوانند به ورزشگاه بروند مشروط براینکه دولت تمهیداتی بیاندیشد تا حضور امنی برای بانوان اتفاق بیافتد .ه در این راستا باید با مجلس شورای اسلامی که مقنن است هم افزایی صورت بگیرد و برای تخلفات و جرایم احتمالی در آن محیط چاره اندیشی شود. لذا میطلبد تا داستان کل کشور به جای مطرح کردن مواضع سلبی در رسانه های جمعی به فکر حل کردن موضوع باشد و نه پاک کردن صورت مسئله .

و السلام علی من التبع الهدی 

رضا مرادی

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها